Blog

Stateční novináři

19. února 2020

Pravdu nejde usmrtit. Lucia Ďuriš Nicholsonová, někdejší slovenská novinářka a dnes poslankyně v naší frakci ECR, uspořádala v Evropském parlamentu – společně s maltským kolegou Davidem Casou z frakce EPP – vzpomínku na zavražděné novináře. Ján Kuciak, jeho snoubenka Martina Kušnírová a Daphne Caruana Galizia obětovali za popsanou pravdu své životy.

Oba případy jsou si podobné jako přes kopírák. Investigativní novináři odvážnou prací odhalili, jak mafie rozkrádá peníze z evropských fondů a jak je její činnost propojená a krytá politickými špičkami na Slovensku a na Maltě.

Mafie, která neváhala sáhnout k brutální popravě novinářů. Otřesné detaily se nyní dozvídáme z probíhajícího soudu.

Neokázalá akce, na které vystoupili rodiče a příbuzní obětí a kterou bude v Evropském parlamentu trvale připomínat sochařské dílo Martina Mjartana, byla nejen dojemná, ale i potřebná. Zatímco Polsko a Maďarsko, kde vládnou konzervativci (a novináři se tam nevraždí), jsou v EP terčem permanentní kritiky, o Slovensku či Maltě, kde vládnou socialisté, se taktně mlčí.

Mimochodem – problém mafie rozkrádající eurofondy je velkým problémem i v Itálii. V lednu to vyšlo najevo při masivním zatýkání v sicilském Tortorici.


nejnovější příspěvky blogu