O mně

Rodák z Prahy, dítě šedesátek. V roce 1984 ukončil studia geografie diplomovou prací Geomorfologie vlhošťské části Polomených hor. Od první poloviny 80. let se zapojoval do činnosti disentu. S Jáchymem Topolem a Ivanem Lamperem vydával časopis Revolver Revue, který existuje dodnes. V té době pracoval jako správce Asijských sbírek Náprstkova muzea a jako programátor.

Je jedním z autorů Několika vět. Za kladení květin k pomníku sv. Václava v předvečer 20. výročí sebeupálení Jana Palacha dostal nejprve podmínku; za její porušování byl od září do listopadu 1989 ve vězení.

Spoluzakládal Občanské fórum a v jeho bytě v Trojanově ulici vznikl pozdější týdeník Respekt, tehdy pod názvem Informační fórum.

Na jaře 1990 inicioval setkání intelektuálů a vrcholných představitelů Československa, Maďarska a Polska v Bratislavě, které následně vyústilo ve visegrádskou spolupráci. Stál u zrodu české zahraniční politiky, vedl tým, který vyjednával s Německem o společné deklaraci a zahajoval přístupové rozhovory o vstupu České republiky do NATO. Jako celoživotní atlantista přednášel česko-americké vztahy a působil i jako prezident České euroatlantické rady. Měl to štěstí připravovat české předsednictví EU v roce 2009.

Za činnost ve prospěch lidských práv, demokracie a mezinárodního porozumění obdržel různá zahraniční ocenění (americkou National Endowment for Democracy Medal, vyznamenání v Polsku a Lotyšsku, Záslužný kříž ministra obrany ČR, Medaili za diplomacii od ministra zahraničí ČR a Záslužnou medaili generálního tajemníka NATO), čehož si váží a snaží se v hájení těchto hodnot nezklamat.

Zůstal věrný ODS, do Evropského parlamentu v roce 2019 kandidoval z 15. místa, ale díky preferenčním hlasům skončil druhý. Kroužků získal 29 536. Dík za to patří na prvním místě voličům, pak přátelům ornitologům a Marku Bendovi, který za něj neúnavně plédoval u všech svých známých.

V Evropském parlamentu je členem výboru ENVI a náhradníkem v LIBE. Do ENVI, tj. výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin, se přihlásil proto, že má rád přírodu a znepokojuje ho klimatický alarmismus. Výbor je dnes bez nadsázky největším bojištěm Evropského parlamentu.

Je také členem delegace pro vztahy se Spojenými státy a náhradníkem v delegaci pro vztahy s Izraelem. O obě země se aktivně zajímá a má je rád.

Žije na Litoměřicku, s manželkou Martinou má tři děti a dvě vnoučata. V roce 2017 se dal pokřtít a je aktivním farníkem v Horní Polici.