Blog

Sláva Ukrajině!

1. března 2022

Evropský parlament dnes: We Stand With Ukraine!

Odpoledne oslovil na dálku plénum EP v Bruselu ukrajinský prezident Zelenskyj. Z velicího centra v Kyjevě EU jasně vzkázal: „Bojujeme tu za naši i vaši svobodu! A spoléháme na vaši pomoc!“ Jasná, čistá řeč. Jak řekl od srdce – „nečtu to z papíru, protože ‚papírové dny‘ u nás skončily. Teď bojujeme o holý život!“ Na něj pak navázal předseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk. Připomněl, že dnes už čtyřikrát musel běžet do podzemního bunkru. „Bráníme tu civilizovanou hranici Evropy proti barbarství!“

Následně jsme přijali rezoluci, na níž se velmi aktivně a úspěšně podílela naše frakce ECR. Zvláště Poláci, kteří byli pro zdejší mainstream často a nezaslouženě otloukánci, najednou ostatním svou rázností a tvrdostí ukazují směr. Třeba premiér Morawiecki při jednání o víkendu v Berlíně dokázal Němce přesvědčit, že tvrdé sankce mají smysl a že máme do Kyjeva dodávat zbraně. Dvacet let se Němci takhle nepohnuli….

Rezoluci, která je ostrá a jednoznačná (žádá odpojit od Swiftu včechny ruské banky, tedy i Gazprombank; vybízí k dodávkám zbraní; požaduje pro Ukrajinu kandidátský status v EU), jsme podpořili veikou většinou. 637 pro (včetně všech Čechů až na jednu), 13 proti, 26 se zdrželo (z ČR Konečná). Taková jednota samozřejmě těší. Existenční hrozba všechny spojuje. Tak hlavně aby to vydrželo.

Skvělý projev měla předsedkyně EP Roberta Metsolaová. Úplně jiný kafe, než tu bývalo zvykem. Hlasoval jsem v lednu pro ni a jsem rád, že mě zatím nezklamala. Na závěr bylo shromáždění ve venkovním atriu. Bylo plné, tisíce lidí, včetně Ukrajinců, kteří žijí v Bruselu. Sláva Ukrajině!


nejnovější příspěvky blogu