Blog

Borrell a Jourová

11. února 2020

Komisař a komisařka. V závěru minulého týdne vyvolali pozdvižení dva členové Evropské komise. Nejprve španělský komisař Josep Borrell, který má na starosti vnější vztahy EU, si v diskusi v Bruselu dovolil pochybovat o nadšení mladých lidí v boji se změnou klimatu. „Zajímalo by mě, zda si mládež, která demonstruje v Berlíně a žádá přijmout drastická opatření, vůbec uvědomuje, kolik nás to bude stát,“ uvedl. Nazval to „syndromem Grety“.

Borrell je tradiční socan, neshodnu se s ním téměř na ničem, ale tady souhlas. Jenže dlouho mu to nevydrželo. Dotknul se posvátné krávy a okamžitě se stal terčem frontálního útoku na sociálních sítích – nejen ze strany zelených. Výsledek? V pondělí se na Twitteru všem za „nevhodné přirovnání“ omluvil.

Pro německý týdeník Der Spiegel se zase rozpovídala česká komisařka Věra Jourová. Maďarsko a Polsko jsou podle ní „křehké demokracie“. Polskou justiční reformu přirovnala ke „kobercovému bombardování“ a dodala: „To není reforma, to je destrukce.“ V Maďarsku podle ní zas „velké mediální domy píšou jen to, co vládě vyhovuje.“ Na otázku, zda v jejím rodném Česku je vše OK, odpověděla, že to je nesrovnatelně lepší. (Jasně – např. Mf Dnes píše přece hlavně, co Babišově vládě nevyhovuje, že ano…)

Jourová se na rozdíl od Borrella omlouvat nebude. Vedení v Bruselu za ní pevně stojí. Hraje totiž klíčový part ve snaze oslabit Visegrád, který Němcům a Francouzům leží v krku – nejen kvůli migraci. Belgický komisař pro justici a spravedlnost připraví kritický pokrm a Češka Jourová ho pak servíruje Maďarům a Polákům. A Poláci – jak mohu v EP stále víc slyšet – začínají být na Prahu naštvaní. Roli Jourové logicky vidí jako snahu Babiše odvést pozornost od svých problému jinam. Zdá se, že strategie Berlína a Paříže funguje. Bohužel.


nejnovější příspěvky blogu