Z médií

Události, komentáře: Nejdůležitější jsou nyní dodávky zbraní na Ukrajinu

30. srpna 2022, ČT 24 / rozhovor v médiích

Mám pocit, že jsme se sankcemi narazili na mělčinu a začínají pekelně bolet i nás, řekl v pořadu Události, komentáře europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Než jejich případný další balíček ze strany EU vůči Rusku proto považuje nyní za důležitější Ukrajinu vyzbrojovat.

Celou debatu s Alexandrem Vondrou můžete zhlédnout na ČT24.

K dosavadním šesti balíčkům sankcí Alexandr Vondra řekl, že mají smysl, pokud splňují dvě podmínky. Jednak, že více bolí toho, na něhož jsou uvalovány, než toho, kdo je uvaluje. A za druhé, nesmí být děravé.

Nyní však podle něj dopad sankcí pekelně bolí i Evropskou unii, zejména v energetické oblasti – byť Rusko také, i když předstírá, že ne – a navíc jsou děravé. Tedy, že státy typu Čína, Indie i Turecko s Ruskem obchodují. Proto nyní považuje za nejdůležitější další vyzbrojování Ukrajiny.

Vojenský výcvik Ukrajinců na moderních zbraních mu dává smysl, včetně předávání bojových zkušeností, například z Francie, ale daleko více by se měly zintenzivnit dodávky zbraní. Například podle vzoru současné americké administrativy. Tato odvážná politika mu zde chybí.

V další časti pořadu oba politici debatovali kupříkladu o turistických vízech pro Rusy. Část EU, zejména pobaltské státy a některé středoevropské státy požadují zákaz jejich vydávání, zatímco Německo či Francie jsou proti tomu.

Alexandr Vondra soudí, že by se zákazem turistických víz (nikoliv však těch humanitárních) mělo Rusům dát najevo, že Rusko vede vyhlazovací válku a něco by s tím měli dělat.

Alexandr Vondra čeká, že současný spor dospěje ke kompromisu. Za nutné však považuje aspoň to, aby se zamezilo vydávání turistických víz jen „lusknutím prstů“ a ve zrychlené proceduře.

štítky: # # # # # # # # # #