Z médií

Události, komentáře ČT24

19. června 2020, ČT 24 / rozhovor v médiích

Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT24 byl europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra.

Celý rozhovor s Alexandrem Vondrou můžete zhlédnout na ČT24.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Evropský
parlament tedy schválil rezoluci, která kritizuje střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Zároveň vyzývá zdejší úřady, aby v tomto ohledu dodržovaly platná pravidla. Dokument je právně nezávazný.

Marcel KOLAJA, místopředseda Evropského parlamentu /Piráti/:
Ta rezoluce jasně říká, jaké jsou možnosti. To znamená ukončit působení v postu premiéra nebo ukončit své působení v Agrofertu jakožto jediný beneficient svěřenských fondů, anebo Agrofert nemůže čerpat evropské dotace.

Monika HOHLMEIEROVÁ, předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu EP:
Systém bránící střetu zájmů musí platit pro každého.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Firma Agrofert v čerstvé reakci usnesení kritizuje, nelíbí se jí, že ji nikdo neoslovil, a má dojem, že se evropští poslanci nechali zneužít. Andrej Babiš dlouhodobě odmítá, že by byl ve střetu zájmů, říká, že převodem majetku do svěřenských fondů vyhověl českým zákonům. A ty jsou rozhodující i třeba pro hnutí SPD nebo KSČM.

Tomio OKAMURA, předseda hnutí a místopředseda Poslanecké sněmovny /SPD/:
O tom, zdali někdo jedná v souladu se zákonem či nikoliv, tak by měly rozhodovat české orgány, české soudy.

Vojtěch FILIP, předseda strany, místopředseda Poslanecké sněmovny /KSČM/:
To není věc společného práva. A my to řešíme v zákoně o střetu zájmů a v občanském zákoníku.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
No a hlasování europoslanců sledoval náš zpravodaj Lukáš Dolanský. Co konkrétně tedy ta rezoluce obsahuje a jakým poměrem ji europarlament schválil?

Lukáš DOLANSKÝ, zpravodaj ČT, Belgie:
Hezký večer. Opravdu drtivým poměrem, pokud bychom to měli nebo já jsem si to zatím narychlo spočítal na 76 % všech poslanců, kteří hlasovali z těch 664, těch 510 je tedy opravdu 3/4 všech poslanců, kteří se zúčastnili tohoto hlasování. Dodám jenom aktuální informace, jak jsem měl možnost zatím tedy zběžně se dívat, tak z českých poslanců proti bylo 7 lidí, a to zástupci zvolení za SPD, pánové Blaško a David. Potom také europoslanci zvolení za ANO paní Charanzová, Dlabajová, pan Hlaváček, Knotek a Kovařík, paní europoslankyně Konečná se potom zdržela. Na tu otázku, co ta samotná deklarace obsahuje, je to tento 11stránkový dokument, který je poměrně podrobný, na jedné straně, dá se říct, že sbírá ty informace, které se objevily ve veřejném prostoru, a to jak v novinových článcích, tak i informace, které už byly v tom veřejném prostoru z toho samotného výboru pro rozpočtovou kontrolu, který měl tedy možnost podniknout misi do České republiky. A pak jsou tam také doporučení. To znamená jednotlivá doporučení směrem k těmto institucím tady v Bruselu. To znamená k Evropské radě a k Evropské komisi, například aby Evropská komise tedy uspíšila ten auditní proces. Je tedy ale potřeba říct, že je to na jednotlivých institucích, jestli se rozhodnou tímto dokumentem, který dnes byl tady v Bruselu schválen, nakonec řídit.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
A hosty k tématu jsou 3 europoslanci. Za ANO Ondřej Knotek. Dobrý večer.

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Dobrý večer z Mariánských Lázní.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Za ODS Alexandr Vondra, zdravím vás.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Hezký dobrý večer z Litoměřic.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
A za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, i vás vítám ve vysílání.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Dobrý večer z Hradce Králové.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pánové, je zjevné, je známé, jak jste hlasovali, ale zeptám se nejprve, prosím, o stručné anketní odpovědi, proč jste tak hlasovali. Pane Knotku, proč jste přesvědčen, že ta rezoluce neměla být přijata?

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Ta rezoluce se nezakládá na faktech, je to politická rezoluce a myslím si, že takovéto rezoluce by neměly být přijímány.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Vondro, proč naopak podle vás měla být přijata?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
ODS 7 let tvrdí, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a tato rezoluce nám dává za pravdu, no tak nebudeme přece hlasovat proti ní.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Zdechovský, nejen proč měla být přijata, ale ve vašem případě, i proč jste byl spoluautorem vlastně toho usnesení?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Především z důvodu, že si myslím, že právo má platit pro každého, jak pro člověka chudého, tak pro člověka bohatého. A pokud někdo právo porušuje, neměl by být příjemce evropských peněz.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Knotku, pojďme tedy blíže rozebrat, začnu u vás. Chápu, že musíte předsedu hnutí ANO hájit, ale jak mají čeští občané vnímat, že vrcholný zastupitelský orgán celé EU vůbec jedná o českém premiérovi? To opravdu není běžné, že odhlasuje takovou rezoluci, tvrdit, že i všichni ostatní europoslanci, nejen čeští opoziční, ale i ti z Malty, Lucemburska, Estonska, všech ostatních zemí, se chtějí politickým mstít panu premiérovi, premiérovi jedné země, že jsou proti němu zaujatí. To by asi logiku nedávalo?

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Tohle není o mstění. Hnutí ANO zastupuje v Evropském parlamentu 6 poslanců a 154 tu rezoluci nepodpořilo. Dokonce předseda politické frakce Renew se na tiskové konferenci jasně vyjádřil, že tato prostě rezoluce je politická. A bohužel jsou tam nějaké třeba správné věci, ale bohužel i ty špatné, které se nezakládají na pravdě. A my nemůžeme podpořit prostě rezoluci, která…

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Promiňte, tak otázka tak opravdu nezněla. Ta otázka zněla, co je politického na rozhodnutí lidí ze zemí, které s Českem, ano jistě, mají přátelské vztahy, ale asi je jim úplně jedno, kdo je v Česku premiérem, a přesto tedy rozhodly, tak jak rozhodly, na to jsem se ptal.

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Samozřejmě, je to nějaká rezoluce a mezi těmi je tam takový nešvar, mezi těmi politickými frakcemi. Ty politické frakce, když mohou se spojit proti jiné politické frakci a zastínit třeba vlastní problémy, tak to udělají. Ale ten samotný obsah nebo fakta, a v této rezoluci opravdu některá fakta plavou na vodě, nejsou prostě zásadní, je to prostě politická rezoluce, sama paní Hohlmeierová to vlastně připustila při tiskové konferenci. Takže, tak to je.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Na opozici, pánové, je přece jasné, že vy jste proti panu premiéru Babišovi nastavení dlouhodobě. On premiér, vy jste opozice. On má preference přes 30 %, vy, pane Vondro, někde kolem třetiny z tohoto čísla, vy pane Zdechovský, někde kolem vstupu do Sněmovny, nic ve zlém. Proč tuhle bytostně domácí českou kartu vynášíte na mezinárodní evropské půdě, pane Vondro?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
My jsme ji ven nevynášeli. Já jsem obecně znám tím, že jsem velmi zdrženlivý k tomu, aby Evropský
parlament nebo vůbec evropské orgány nějakým způsobem mistrovaly nebo známkovaly Českou republiku. A mimochodem při tvorbě této rezoluce naše frakce velmi důsledně dbala na to, aby Česká republika nebyla jako země vystavena nějaké kritice. A to tam není. Je to samozřejmě o jedné osobě, o člověku, který 7 let ví, že měl možnost buď prodat Agrofert, nebo se rozhodnout nepřijímat ty evropské peníze, anebo odejít z politiky. Myslel si, že to jde kombinovat, a teď naráží na tu zeď a ukazuje se opravdu, že to nejde. To jsou peníze evropských daňových poplatníků. Kdyby to byl jenom nějaký náš domácí problém, tak já určitě budu ten poslední, kdo by chodil žalovat do Bruselu, ale jsou to evropské peníze a je to evropský problém a Andrej Babiš skutečně narazil.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Vondro, za léta, co se známe, si snad mohu dovolit půjčit tu vaši větu, žalování v Bruselu, a zeptat se právě na to pana Zdechovského. Opravdu to nebylo žalování v Bruselu, pane europoslanče Zdechovský?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Pane redaktore, já jsem známý tím, že hraju hru podle pravidel, padni komu padni. A já jsem známý taky tím, že jsem Andrejovi Babišovi opakovaně nabízel schůzku, abychom si sedli a celou věc si vyjasnili, mohli jsme u kafe a mohli jsme si věci opravdu říct z očí do očí. Andrej Babiš byl vždycky ten, který to odmítal a radši mě označoval za vlastizrádce. A pak mně chodily výhrůžky smrtí. Já bych chtěl říct, že to není problém České republiky, je to problém pouze Andreje Babiše. To znamená, že opravdu i já jsem za svoji frakci s paní Vrecionovou důsledně dbali na to, aby se nemluvilo o České republice, ale především jsme se zaměřili na osobu Andreje Babiše. A ten měl 7 let opravdu na vyřešení svého problému. Pokud Andrej Babiš nerozumí česky a nerozumí tomu, co říkají české zákony, tak by měl ze své funkce okamžitě odstoupit.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pan premiér nepochybně česky rozumí. Rezoluce, a to budu citovat, pane Knotku, to je na vás, přichází s vlastními politickými soudy doprostřed jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí o právním výkladu střetu zájmů, to říká místopředsedkyně europarlamentu za vaše hnutí ANO paní Charanzová. I vy jste naznačoval, že to je politická záležitost. Proč by ale být nemohla? Jakou souvislost má právo Evropského parlamentu přijmout kdykoliv jakoukoliv politickou rezoluci a na druhé straně jednání o možném střetu zájmů vrcholného politika jedné země EU?

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Samozřejmě Evropský parlament může přijmout rezoluci v podstatě o čemkoliv, a to už je dokonce třetí za posledních asi 2,5 roku. To podstatné se děje v té věcné úrovni. Ta problematika má politickou a věcnou rovinu. Ta věcná se odehrává mezi Evropskou komisí a členskými státy. Tam jsou technici, tam jsou právníci, tam jsou prostě odborníci. A ta politická rovina je fér. Můžete, je to součástí politického nějakého třeba i boje, politických cílů. Ale musíme si uvědomit, že tato rovina je mnohem náchylná, mnohem více náchylná na nějaké nepřesnosti, a to se přesně ukazuje. Ty závěry, které jsou z té rezoluce, nejsou v podstatě podloženy. Já jsem tam nenašel 1 relevantní důkaz, o který by se mohly reálně opřít, tak to je.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Dobře. Stejnou minci teď jenom otočím na zástupce opozice. Pánové Vondro a Zdechovský, ta rezoluce, jak Marcela před chvílí připomínala, právně nikoho k ničemu nezavazuje, nejméně asi Andreje Babiše. Tak člověka napadne, zda to není takové plácnutí do vody, za příměr se místům, kde je teď problém s velkou vodou, omlouvám. Pane Vondro, není to opravdu jenom rezoluce pro rezoluci, jenom prostě proto, aby to někde zaznělo?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Samozřejmě máte pravdu v tom, že to je politický akt a není to právní akt, který by měl právní účinky. Ale myslím si, že o to je to v té situaci vlastně horší, protože to načasování vlastně pro Českou republiku je velmi špatné. Vzpomeňte si, že dnes ráno premiér Babiš zahajoval na evropské radě, zatím na tom videokonferenci, jednání nejenom o rozpočtu na 7 let, ale i o způsobu rozdělování těch 750 miliard eur, které si Evropská unie chce vypůjčit. A tahle politická deklarace samozřejmě neuvěřitelným způsobem podkopává vyjednávací pozici premiéra, a to v situaci, kdy já tvrdím a nedávno jsem to podrobně rozváděl. Ten návrh Evropské komise pro Českou republiku je extrémně nevýhodný…

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
My se k tomu, jestli dovolíte, přesně k tomuto tématu, promiňte, přesně k těm 750 miliardám dostaneme během asi dvou minut. Takže, jestli vydržíte, tak toto téma za chviličku ještě otevřu a panu Zdechovskému… děkuju… ještě prostor na to aby, odpověděl i on na ten možná pocit, že skutečně ta rezoluce je natolik právně nezávazná, natolik politická, že vlastně opravdu si člověk klade otázku, jaký ta rezoluce má význam?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Já bych možná, pane redaktore, připomněl, že když pan Babiš, předseda vlády, v přímém přenosu vaší televize tvrdil o mně, že jsem vlastizrádce, tak to také nebylo na základě nějakých právních expertíz, kdy by právníci nebo soud konstatoval, že jsem se dopustil trestů vlastizrady. Evropský parlament na základě jasných důkazů, které máme, prostě konstatoval, že se dopouští střetu zájmů. A vyzval příslušné orgány, ať se k tomu postaví. Já si myslím, že to je politický akt. My jsme politici a musíme se k těmto věcem prostě postavit čelem. A musíme říkat: padni komu padni. A já chodím kritizovat do řady zemí prostě tamní politiky, ale nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo prostě naše právo kritizovat to zpochybňoval. A opravdu se divím kolegům z ANO, že se do téhle hry pouští.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
To, co před chvílí částečně otevřel
Alexandr Vondra, teď tedy dopovíme. Jmenuje se to fond obnovy. Marcelo, buď tak laskavá.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ano, fond obnovy má pomoct zvládnout koronavirovou krizi. V přepočtu je v něm zhruba 20 bilionů korun nad rámec běžného rozpočtu. Dohoda už se rýsuje, ale český premiér nesouhlasí s tím, aby se peníze rozdělovaly i s ohledem na míru nezaměstnanosti z minulých let. Podle Evropské komise ovšem fond pomůže jak zemím, kde se nákaza rozšířila nejvýrazněji, tak státům, jejichž ekonomika se propadla. Víc než třetina částky, přes 300 miliard, je určena Itálii a Španělsku. Česku má podle tohoto klíče připadnout přes 19 miliard eur, v korunách je to téměř 550 miliard. Přímé platby mají činit 9 miliard eur. Z celkové sumy mají 500 miliard tvořit granty a 250 miliard úvěry. Peníze si Evropská komise půjčí na finančních trzích a splácet je hodlá do poloviny století.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pánové, pojďme tedy k tomu, jak by se měl tento fond spravedlivě dělit. Začnu citátem pana premiéra: „Komise navrhla, aby klíčovým ukazatelem byla míra nezaměstnanosti za uplynulých 5 let, to ale nemá s řešením dopadů krize nic společného a snižuje to alokaci pro nás zhruba o 6 miliard, tedy o 6 miliard eur míněno, s tím nemůžeme souhlasit. Kritéria musejí být spravedlivá pro všechny.“ V čem konkrétně nejsou spravedlivá, pane Knotku?

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Protože nezaměstnanost v roce 2000 třeba 16, 17 nemá s dopady koronakrize nic společného. My jsme přesvědčeni o tom, že by měla být ty kritéria založena na například v hrubém národním produktu nebo třeba propadu HDP. To si myslím, že bude mnohem více odpovídající dopadům koronakrize a potřebám ještě právě zvýšení té odolnosti a té obnovy, což je druhá funkce toho fondu.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
To, že ta kritéria musejí být spravedlivá pro všechny, jistě podepíší i zástupci opozice. Koneckonců vy jste to, pane Vondro, před chvílí sám řekl, takže má v tomto názoru předseda vlády pravdu, anebo ji třeba má, ale jenom obecně podle vás a je tam problematický nějaký jiný aspekt, pane Vondro?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
V tomto aspektu on má pravdu. Já říkám totéž. Samozřejmě, že ta kritéria jsou nastavena velmi nefér, ale je to jenom část pravdy. Jeho samozřejmě zajímá ta vlastně výdajová složka evropského rozpočtu, protože tam jsou peníze pro Agrofert. Ale úplně pomíjí tu přímou část evropských peněz a zejména tam, pokud jde o těch 750 miliard, tedy vlastně ten nový fond, kde podle toho, co představila komise, tak my máme být čistí plátci jako Česká republika. Slovensko má inkasovat 10 miliard euro, zatímco my máme asi 600 milionů doplácet eur. A to je naprosto nehorázné. Mně to připadá, jako kdyby to bylo naschvál od Evropské komise, která si uvědomuje, že český premiér, který je v problémech a je zároveň slovenského původu, tak se tady objevil tento naschvál. A já nevidím ze strany premiéra žádné odhodlání bojovat, protože on samozřejmě ví dobře, že ta jeho pozice v důsledku právě té politické deklarace obvinění ze střetu zájmů je mimořádně oslabená, on prostě nebude schopen vybojovat to, co Česká republika potřebuje.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Chtěl jsem teď dát slovo panu Zdechovskému, ale poprosím o krátkou reakci pana Knotka, protože jste se otřel o pana premiéra, takže poprosím, pane Knotku, vás, abyste na to zareagoval.

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Já si myslím, že není úplně nutné reagovat na každou pohádku z disidentské kavárny, to opravdu asi každý posluchač bude rozumět, že to je prostě mimo, co řekl pan Vondra.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Nevím, jestli pan Vondra se chce nějak vyjadřovat k disidentské kavárně. Tak zase jemu dám férově prostor, jako to děláme vždycky v České televizi.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Ne, já jsem teď byl chvilku v hospodě s členy
ODS tady v Litoměřicích a žádná kavárna nebyla.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
To asi nebyla úplně disidentská kavárna, to je pravda. Pane Zdechovský, podle čeho by tedy mělo být rozdělováno to množství peněz, které by Evropská unie chtěla do toho fondu obnovy dát?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Bude to pro vás asi překvapení, ale já tady souhlasím s kolegou Knotkem, že prostě ukazatel třeba nezaměstnanost není ten ukazatel, kterým bychom se měli řídit. Ale musím zase přidat se na stranu pana Vondry a říct, že kdybychom měli premiéra, který neřeší svůj střet zájmů a je schopen něco vyjednat, tak jsme to mohli vyjednat podobně jako Slováci. Slovenský premiér v posledních týdnech opravdu velmi intenzivně jedná především s Německem, s Francií a s dalšími velkými státy, a proto si vyjednal podmínky, jaké si vyjednal. A já chci Slovensku upřímně pogratulovat, přál bych si mít taky takového premiéra České republiky.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pojďme ještě k některým konkrétnostem. Pane Vondro, vy kritizujete návrh s tím, že je taky moc zelený. To je teď, myslím, velké téma pro vás absolventa přírodovědecké fakulty. Není to poprvé, co někde kritizujete přílišnou zelenost. Naopak třeba pan europoslanec Niedermayer z TOP 09 podotýká, že kromě toho, že ten návrh naopak není moc zelený, tak podle něj třeba ty inovativní zelené investice by mohly poskytnout užitek a mají třeba i krotit klimatickou krizi. Takže proč tohle zcela odmítáte?

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Víte, mně by vůbec nevadily investice do různých zelených projektů, jako jsou soláry na střechy nebo zateplování budov, ale co já na tom kritizuji, je především ten podvod, protože Evropská komise tvrdí, že to je především jednorázová výpomoc těm nejvíce postiženým koronavirovou krizí. Přičemž, když jdete do střev těch 750 miliard, tak nějakých 560 miliard eur je čistě určeno na financování těch zelených věcí, což je dlouhodobá budoucnost a nemá to nic co dělat s tím, aby se ekonomiky letos a příští rok postavily na nohy. To jedna věc. A druhá věc, zase nás to tady dostihuje, protože Německo dlouhá léta odmítalo vlastně dávat peníze na půjčky. Je to šetřivá země stejně tak koneckonců jako my. Teď souhlasili výměnou za to, že Evropská komise v zásadě souhlasila s tím, že Německo si nalilo nějaké 2 biliony eur do své ekonomiky na záchranu sama sebe. A my nejsme schopni ty zelené věci nebo od toho uhlí odejít, aniž bychom tady postavili jaderné bloky. A premiér by právě teď měl vyjednávat s Evropskou komisí tak, aby bylo zajištěno financování pro ty jaderné bloky, protože nyní má ještě poslední příležitost o tom rozpočtu a o tom fondu se bude hlasovat jednomyslně, tak si to vymoci. A já se obávám, že on to nedokáže právě, protože jeho pozice je mimořádně oslabena. A my na to pak doplatíme.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Ano. Pane Zdechovský, jak by tedy podle vás měl nebo jak by neměl ten stimulační balík fungovat? K čemu by měl být nebo neměl být využit především?

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Já si myslím, že třeba forma záruk se ukazuje jako velmi dobrá. Nebo vlastně i část třeba půjček za nízký úrok vlastně členským státům a jejich projektů, tak to si myslím, že je cesta, která se ukázala v posledních letech při vlastně východů z ekonomické krize jako ta správná cesta. Já si myslím, že by Evropská unie neměla přerozdělovat evropské peníze, neměla by ty peníze opravdu používat jako dar těm členským státům. A ty členské státy by měly vlastně ty půjčky potom zpětně splatit do evropského rozpočtu. A to je můj záměr. A to si myslím, že by mělo být gró. Jestli to bude použité na Green Deal, to znamená na projekty, které jsou zelené, a může to být třeba produkce vodíku, vlastně vodík se ukazuje jako budoucnost automobilové dopravy, nebo bioplynu vlastně u té nákladní dopravy, tak já tomu jenom zatleskám, ale myslím si, že by to mělo mít nějakou logiku, že by to neměly být opravdu investice do nějakých projektů, které v případě, že nebudou dotovány, tak ty projekty prostě nebudou existovat a skončí.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Knotku, dneska to bylo takové představování názorů v rámci té videokonference, tedy od šéfů vlád. Nemohlo se nějak zvlášť, promiňte mi ten výraz, handlovat, nemohlo se zatím nic vyměňovat v tomhle formátu. Ale jaká by měla být pozice Česka? Já připomínám, že pan premiér dokonce připustil i veto, pokud by neprosadil své požadavky. Je to moudrá taktika hrozit vetem v této situaci?

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Pokud jsou mi známy správně závěry právě z té proběhlé evropské rady, tak naopak tam došlo k jakémusi konsensu, že se premiéři domluvili, že prostě půjdou společně vpřed a budou se dále pak bavit právě o těch alokační kritériích a těch větších detailech. Takže já si myslím, že v tuhle chvíli ten projekt jako není zablokován. A naopak se čeká, že se tomu v červenci, popřípadě září Evropská rada vrátí a dofinišuje to, aby to bylo použitelné.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Prosím stručně, pane Vondro a pane Zdechovský, v tomto pořadí, coby nebo jak by měl teď premiér vyjednávat dál? Co by měl udělat a co by neměl udělat? Pane Vondro.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Samozřejmě klidně pohrozit vetem, Poláci to dělají úplně běžně, a proto vždycky nakonec dostanou, co potřebují. Zatímco premiér tady má tvrdá slova doma pro nás, ale venku stahuje trenýrky. Takže já prostě obávám se, že to dopadne tak jako pokaždé a Češi prohrají.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Já vím, že máte rád příměry, ale s těmi trenýrkami to možná až příliš, ale budiž. Pane Zdechovský, ještě vás poprosím o názor.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Já si myslím, že pan premiér by neměl tím vetem teď hrozit, že by si to měl nechat až na dobu vlastně, kdy opravdu nemůže jinak dál vyjednávat. Já si myslím, že tady je obrovský prostor pro jednání. Andrej Babiš by měl udělat maximum pro to, aby na svoji stranu přesvědčil státy jako Německo, Rakousko, Švédsko a další státy, které chtějí třeba šetřit a nechtějí tolik rozhazovat nebo chtějí rozumně rozhazovat. A možná tam by měl získat tu velikánskou podporu a možná skrze to by mohl prosadit ty svoje postoje a ten svůj způsob rozdělení těch evropských peněz. Tím, že říká při druhém jednání, že bude vlastně něco vetovat, si myslím, že si zbytečně sbírá půdu pod nohama.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Zdechovský, vám děkuju do Hradce Králové, na shledanou.

Tomáš ZDECHOVSKÝ, europoslanec /KDU-ČSL/:
Děkuju, hezký večer.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
Pane Vondro, vám do Litoměřic. Hezký večer.

Alexandr VONDRA, europoslanec a místopředseda strany /ODS/:
Hezkou dobrou noc.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:
A pane Knotku, vám do Mariánských Lázní, na shledanou.

Ondřej KNOTEK, europoslanec /ANO/:
Hezký večer, děkuji za pozvání.

štítky: # # # # # #