Z médií

Jak Babiš na summitu selhal…

21. července 2020, www.konzervativninoviny.cz / komentář

Premiér Babiš jako vyjednavač v EU zcela selhal. Už podruhé. Poprvé selhal v prosinci, když neprosadil jádro jako čistý zdroj. Podruhé včera, když se přihlásil k dohodě o rozpočtu a fondu obnovy, která sice uklidní finanční trhy a pomůže jižním státům EU, ale pro nás je nevýhodná.

Přiložené fotky ukazují, proč to tak je. Premiér byl většinu času sám. Skoro nikdo s ním nejednal. Zahraniční média o něm nereferovala – a pokud ano, tak jen okrajově a využila k tomu jednu z těch fotek, kde je sám.

V příkrém kontrastu jsou fotky, na nichž ostatní v zákulisí jednají – ve dne i v noci. Největší tvrďák, holandský premiér Rutte podporovaný rakouským kancléřem Kurzem a dalšími státy „spořivé 4“, tvrdě prosazuje snížení dotací a jejich podmíněnost reformami. Úspěšně. „Černé ovce“ Evropy – maďarský premiér Orbán a polský premiér Morawiecki – jednají stejně tvrdě a i oni své klíčové zájmy obhájí. Babiš se s nimi setkal první den summitu, ale pak už zůstal sám. S hlavními hráči (Německo, Francie) se sólo ani nesetkal. A bohužel nedojednal nic z toho, k čemu ho Poslanecká sněmovna v mandátu zavázala.

Proč je dohoda pro nás nevýhodná?
 

  1. Je významným nakročením k dluhové a fiskální unii. Slibuje zavádění nových daní a pro ČR tím vzniknou nové závazky na desetiletí dopředu, které zatíží budoucí generace. V případě změny pravidel pro emisní povolenky (mají se stát výnosem rozpočtu EU, ne členských států) navíc může naše průmyslová země přijít o značné prostředky.
     
  2. Premiér nemluví pravdu, když tvrdí, že zásadně změnil klíč k rozdělování prostředků z Fondu obnovy. Neférové kritérium dlouhodobé nezaměstnanosti platí dál v původně navržené podobě pro léta 2021-22, kdy má být utraceno 70 % všech prostředků.
     
  3. ČR sice získala navíc v kohezních fondech 1,5 mld. eur, ale zároveň o 2 mld. eur přišla kvůli krácení prostředků Fondu spravedlivé transformace, které mají řešit důsledky dekarbonizace v nejvíce postižených regionech. Týká se to Moravskoslezského, Ústeckého a Karlovarského kraje. Přitom vázání prostředků na klimatické cíle zůstalo v platnosti.
     
  4. Ač mu to doporučil Parlament, tak se premiér zřejmě ani nepokusil dodatečně vyjednat zařazení jádra mezi čisté zdroje, nebo aspoň nyní získat souhlas Evropské komise se státní pomocí při výstavbě nových jaderných bloků.

Suma sumárum: fotka AB s dekou přes hlavu v letadle při návratu domů mluví za vše. Ne jako důkaz, že makal tak, až nespal, ale jako potvrzení, že se vrací s prázdnou a českým občanům se radši ani nepodívá do očí.

Komentář vyšel na serveru Konzervativnínoviny.cz.

štítky: # # # # # # # # # # # #