Z médií

Evropský parlament navštívila vdova po Alexeji Navalném: „Za jeho smrt nese jednoznačně odpovědnost Putinův režim, bez ohledu na to, jak přesně zemřel,“ uvedl europoslanec Vondra

28. února 2024, www.ods.cz / tisková zpráva

Julija Navalná, vdova po zavražděném ruském opozičním politikovi Alexeji Navalném, vystoupila ve středu v Evropském parlamentu. Ve svém projevu vyzvala k tomu, aby EU bojovala proti režimu Vladimira Putina „inovativně“ a ne prostřednictvím dalších a dalších usnesení. Jako příklad inovativního přístupu uvedla rozkrývání korupčních vazeb včetně spolupracovníků Putinova režimu v zemích EU – diskrétních právníků a finančníků, kteří pomáhají Putinovi a jeho přátelům ukrývat peníze a obcházet sankce.

„Alexej Navalnyj pro mě zosobňoval hlavně nesmírnou osobní statečnost. Nemusíte s lidmi ve všem souhlasit, ale můžete si jich vážit za jejich pevný charakter. Navalnyj pohrdal ‚exulanty z londýnských kaváren‘, proto se vrátil do Ruska, i když věděl, že za to bude tvrdě platit. Nakonec zaplatil vlastním životem. Za jeho smrt nese jednoznačně odpovědnost Putinův režim, a to bez ohledu na to, jak přesně zemřel. Pokud nebyl přímo zavražděn, pak byl utýrán dlouhodobým strádáním v přísné sibiřské věznici, kde měl on osobně horší podmínky než jeho spoluvězni z řad nejhorších kriminálníků. Je to další z dlouhé série zločinů současného ruského režimu,“ říká europoslanec Alexandr Vondra.

štítky: # # # # #