Z médií

Do Bruselu se neodstěhuji

28. května 2019, Ústecký deník / rozhovor v médiích

Modrý pták se vrací zpátky do politického hnízda. Bývalého ministra obrany a senátora Alexandra Vondru z Litoměřic katapultovalo 29 536 preferenčních hlasů z 15. místa kandidátky ODS ve volbách do Evropského parlamentu až na 2. místo. „Načerpal jsem energii, ideály a myslím si, že mám co nabídnout,“ říká nový europoslanec. Do politiky se vrací po sedmi letech.

Co říkáte na výsledek?

Mám z toho radost, je to satisfakce pro mě osobně. Sedm let jsem si dal pauzu od vysoké politiky. Načerpal jsem energii, ideály a myslím si, že mám co nabídnout. S veškerou skromností jsem se šel zeptat, zda je poptávka po mé nabídce, a těší mě, že tomu tak je. Politika je služba lidem, nic víc, nic míň, a já jsem připraven.

S jakými tématy jdete do Evropského parlamentu?

Mou odbornou kompetencí jsou bezpečnostní a evropské záležitosti. Tam mám své kontakty a vliv. Kladu si také za cíl snížit odcizení, ke kterému dochází mezi tzv. elitou a míněním většiny lidí. Pokud se bude pokračovat prohlubováním integrace tím způsobem, kterým to elity předvádějí, tak to rozvíjí asistovanou sebevraždu, a to já si rozhodně nepřeji. My tady na severu jsme do jisté míry hospodářské srdce republiky a 80 % toho, co naši lidé vytvářejí, hodnot i výrobků, uplatňujeme na západních trzích. A kdyby projekt EU zbankrotoval, bylo by to pro nás všechny špatně. Zchudli bychom. Velké téma je také nepochybně snižování počtu regulací, které nás tady buzerují téměř každý den. Není důvod některé věci upravovat na celoevropské úrovni.

Odstěhujete se do Bruselu?

Určitě budu mít spolupracovníky doma, kancelář chci mít v Ústeckém kraji. Rozhodně se do Bruselu neodstěhuji, zůstávám občanem Litoměřic, akorát přes týden budu odjíždět do práce do Bruselu nebo do Štrasburku.

ODS má dvakrát tolik mandátů než v roce 2014. Proč má takový úspěch?

ODS je tradiční politická strana, která si zase vydobude místo na slunci. Příští parlamentní volby budou v našem případě začínat 20 % a ty volby vyhrajeme. Je zase třeba dělat demokratickou politiku bez brutálního konfliktu zájmů, který předvádí Babiš.

Co byste vzkázal voličům?

Velké poděkování všem, kteří mi pomáhali, a všem těm 29 536 ornitologům, kteří vykroužkovali modrého ptáka číslo 15. Moc děkuju.

(Autor: Kristián Šujan)

štítky: # # # #