Z médií

ČRo Plus: Odklad česko-slovenských konzultací je přiměřený a naprosto správný krok. Neznamená to, že by vztahy se Slovenskem úplně zamrzly

8. března 2024, ČRo Plus / rozhovor v médiích

Rozhodnutí české vlády zrušit plánované konzultace se slovenskou vládou vyvolalo prudkou reakci nejen na Slovensku, ale také u českých opozičních stran. Zatímco třeba slovenský prezidentský kandidát Ivan Korčok řekl, že plnou odpovědnost za tento vývoj nese slovenská strana.

Celou debatu s Alexandrem Vondrou si můžete poslechnout na ČRo Plus.

Podle europoslance Alexandra Vondry (ODS), který je lídrem koalice SPOLU do voleb do Evropského parlamentu, je odklad konzultací legitimní.

„Je to přiměřený a naprosto správný krok. Neznamená to, že by vztahy se Slovenskem úplně zamrzly. Jedná se o symbolický krok, který nic neruší, jenom odsunuje, odkládá o pár měsíců, takže je zcela na místě,“ myslí si Alexandr Vondra.

K názorové rozluce došlo především odlišnými přístupy obou států k válce na Ukrajině. Zatímco Česko se snaží hledat různé prostředky, jak dodat munici a spojence podpořit, Slovensko se k celé záležitosti staví spíše odtažitě.

„Nepodporujeme válku na Ukrajině. Podporujeme právo Ukrajiny bránit se proti ruské agresi, bránit svou vlastní státnost, nezávislost a svobodu, což je mimo jiné právo garantované i Chartou OSN,“ objasňuje Vondra. „Slovensko má tendenci toto relativizovat a k mnoha solidárním krokům se nepřipojilo.“

„Nechci dávat nálepky. Ale faktem je, že nejen já, my všichni slyšíme také výroky úplně jiné, které Putinově strategii nahrávají. A to je samozřejmě něco, co mně se nelíbí,“ konstatuje Alexandr Vondra.

Podle Vondry jsou neshody běžnou záležitostí i mezi tak blízkými spojenci, jakými se Slovenskem jsme. „Občas máme konflikty s některými sousedy. Mívali jsme je s Rakouskem kvůli jaderné energetice. Dneska je máme se zahraniční politikou Viktora Orbána,“ srovnává Vondra. „Ale neznamená to, že je spolkneme. Protože kdybyste jenom cokoliv bez rozmyslu polykali, tak se vám z toho nakonec může udělat špatně.“

štítky: # # # # # # # #