Z médií

Kraj se nesmí stát popelnicí

10. října 2012, Ústecký kraj / rozhovor v médiích

Hostem Litoměřického deníku byl v úterý Alexandr Vondra, kandidát ODS na senátora za Litoměřicko a Slánsko. Odpovídal na dotazy čtenářů při on­line rozhovoru. Nejzajímavější otázky a odpovědi najdete zde, celý rozhovor pak na www.litomericky.denik.cz.

Slyšel jsem, že za práci senátora v našem kraji neberete plat. Je to pravda? 

Ano, vzhledem k tomu, že jsem byl zároveň ministrem, nepobíral jsem plat senátora. Svůj senátorský post jsem ale bral nesmírně zodpovědně a vážně, protože pro práci ministra je nezbytné znát názory obyvatel měst i obcí. 

1/Jak se díváte na problematiku likvidace­ spalování ostravských kalů v našem kraji? 2/ Zkušenosti ze Skandinávie ukazují, že již řadu let existují bezpečné technologie likvidace toxických odpadů. Pokud se potvrdí, že touto metodou lze dekontaminovat Ostravské laguny­ jste schopen, jako člen vlády, tuto k životnímu prostředí šetrnější variantu likvidace podpořit? 

Především Vám, pane Piskláku, děkuji za dlouhodobé veřejné angažmá v této věci. Také jsem přesvědčen, že Ústecký kraj se nesmí stát popelnicí republiky. Ústecký kraj pochybil, když vydal integrované povolení a tato situace se v budoucnosti už nesmí opakovat. Máte pravdu v tom, že Finové disponují technologií, která umožňuje šetrnější likvidací kalů v místě jejich původu. Geosan, který likvidaci provádí dnes, nedělá dobrou práci. Zasadím se o to, aby budoucí soutěž o likvidaci kalů byla otevřená a umožnila vámi navrhované řešení. Nedopustím, aby byl sever republiky dál těmito svinstvy zatěžován. 

Co uděláte pro záchranu Podřipské nemocnice v Roudnici nad Labem? 

Hodně jsem pomohl nemocnicím v Litoměřicích a ve Slaném. V prvním případě při bezúplatném převodu ze státu na město, ve druhém případě odolat opakovaným snahám okleštit jejich provoz ze strany pojišťoven. V těchto případech to bylo jednodušší, protože nemocnice zůstaly ve vlastnictví měst, zatím co v Roudnici se město zdravotnického zařízení neuvážlivě zbavilo. Podřipská nemocnice musí zůstat zachována. Jednání o rozsahu zdravotní péče mezi jejími vlastníky a pojišťovnami jsou a budou složitá. Budu v této věci s VZP ještě jednat. 

Co říkáte jako bývalý disident na to, ze váš protikandidát Přikryl propůjčoval za bolševika svůj byt stbákům? Měl by být takový člověk senátorem? 

Za minulého režimu nám StB lezla do bytu často. Nikdy to však nebylo na naše pozvání. A k panu Přikrylovi? Ve své volební kampani jsem neočerňoval své soupeře a neudělám to ani teď. Každý, kdo si pamatuje jeho působení v bytových družstvech v Litoměřicích, si udělá obrázek sám. 

Jak je to s dokončením dálnice D8? Můžete v tom skutečně nějak pomoci? 

Dálnici musíme co nejdřív dokončit, je to absolutní priorita zejména pro lidi na Lovosicku. Vyděrači a blázni typu pana Studničky už nesmí lidi dál trápit. Jejich obstrukcemi dnes trpí i životní prostředí. Každý měsíc řeším s ministrem dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic dílčí úkoly. Posouváme se teď jako na válečné frontě a raduji se z každého drobného vítězství, jako letos při otevření dalších 3 kilometrů u Vchynic. Důležité je nezastavit stavbu ani na okamžik. 

Co říká bojovník proti komunistům, jako jste vy, současným volebním průzkumům, které říkají, že preference komunistů v kraji opět stouply. Máme se jich obávat? Máme balit kufry? 

Víc než dvacet let po revoluci někteří lidé ztrácejí paměť a volební průzkumy mě stejně jako vás znepokojují. Komunisté vždy uměli využívat frustrace lidí v čase krize. Rozumím lidem, že jsou rozladěni z různých afér, kterých přibývá, ale to je tím, že vláda, policie a justice konečně konají a nic nezametají pod koberec. Ti, co doteď kradli, se začínají bát. Kufry bych rozhodně nebalil. Naopak věřím, že pravicoví voliči přijdou k volbám a nenechají Říp zrudnout. 

Co jste, Sašo Vondro, udělal pro vesnice a pro zemědělce. Nezdá se Vám, že náš venkov vymírá? 

Prosadili jsme nové rozpočtové určení daní, které přinese od ledna více peněz do rozpočtu všech obcí v regionu. Tím jsem splnil první bod ze svého programu před šesti lety. Venkov může také čerpat dotace z Programu pro rozvoj venkova, který jsme uzpůsobili tak, že se zdroje dostanou i k těm menším obcím. Mimochodem je to program, s nímž díky menším částkám nejsou takové potíže jako například s ROP Severozápad. Teď vedeme diskusi s farmáři a sedláky, jak změnit podporu v zemědělských dotacích po roce 2014 tak, aby se u nás udržela živočišná výroba. Venkov nesmí zemřít. 

štítky: # #