Z médií

Rádio Z: Lidé v listopadu věděli, že dostanou obuškem, přesto neměli strach

13. března 2022, Radio ZET / rozhovor v médiích

„Bylo to nepříjemné, ale bylo to pouze pár týdnů. Zbytek jsem si odseděl za několik let a pustili mě týden před 17. listopadem. Když vezmeme, že v té době lidé seděli 20 let, tak v porovnání s tím bylo mých pár měsíců jako rozcvička na to, co nás čekalo později,“ vzpomíná Alexandr Vondra na léta v disentu v Interview Martina Kováře na Rádiu Z.

Celý rozhovor s Alexandrem Vondrou si můžete poslechnout na Rádiu Z.

„Atmosféra 17. listopadu byla neskutečná. Všude byli hlavně mladí lidé, sršelo z nich odhodlání, že se nedáme. Šli hrdinně, i když věděli, že dostanou obuškem a vodním dělem. Neměli strach, měli naději a víru. Říkal jsem tehdy ženě, že tohle vypadá na revoluci,“ popisuje místopředseda ODS.

Ten byl tehdy i blízkým přítelem Václava Havla. „První dny jsme si neuměli představit, že Havel bude na Hradě. Zároveň pro nás mladší bylo ale strašně důležité, aby to byl právě on a ne Dubček. Nechtěli jsme restart socialismu, chtěli jsme svobodné poměry jako všude na západě. Havel mi tehdy říkal, že tam sám nejde, že musím jít s ním. Nešlo to odmítnout, ale byl to bizarní přechod, neměl jsem tehdy ani pořádný oblek,“ zakončuje Vondra.

štítky: # # #