Blog

Utužujeme vztahy s USA

5. prosince 2022

Na skok ve Washingtonu. S delegací Evropského parlamentu jsme dva dny jednali s kolegy v Kongresu. Zatím to na lince EU – US funguje, ale čekají nás možná těžší časy. Tři hlavní body:

1) Ukrajina a Rusko. Tady solidní shoda, že musíme Ukrajině dál pomáhat. Vojensky i hospodářsky. Ale je trochu cítit, že se příští rok může dostavit únava. Macronova slova po návštěvě Bílého domu (byl tu ve čtvrtek) nevěstí nic moc dobrého. Ukrajinci proto musí bojovat a uhrát co nejvíc co nejdřív.

2) Green Deal. Tak dlouho EU tlačila USA, aby se přidaly, až Kongres přijal vlastní verzi podpory zelené transformace. Tzv. IRA zákon (Inflation Reduction Act). Skoro 400 mld, ale jen na podporu toho, co se vyrobí v US. A taky míň socialisticky a víc kapitalisticky. Odpočty z daní, nikoli subvence a dotace. A bombónek navíc – žádné součástky z Číny. EU z toho má vítr. Vyloučí to třeba prodej aut na US trhu, pokud se nepřizpůsobíme.

3) Čína. Tím se dostáváme k jádru budoucích sporů. US se chtějí ekonomicky od Číny odstřihnout. Tady budou mít Němci a další mega problém. Konec levného ruského plynu a ztráta trh v Rusku Němce bolí už teď. Ztráta čínského trhu by bolela ještě víc. Nebude to vůbec jednoduché…

Ještě dodatek k situaci v US – jeden by měl ze zpráv v Evropě dojem, že je tu málem občanská válka. Ale nic takové není na první pohled vidět. Plyn a nafta jsou 5x levnější. Před Vánoci tu všechno svítí, žádné usporné temno jako v Německu.