Blog

Tchajwanci na houbách

26. září 2020

Ve čtvrtek přijel na chalupu šéf tchaj-wanské kanceláře v Praze Liang-Ruey Ke. Doprovodil ho Marek Benda, který se v parlamentu o ostrovní záležitosti léta stará. Přání hostů bylo jediné: vyzkoušet si sběr hub v českém lese a pochopit, proč je Češi mají tak rádi. Počasí ve čtvrtek ještě přálo. Nepršelo a pravých hřibů v mých tajných hřibovištích bylo stále dost… Pan Ke je prima chlapík. Neformální, se zkušenostmi z USA i Británie. Zkrátka diplomacie, jak má být.

Navázal tak na mé chalupě na dávné návštěvy předchůdců. Na hřiby přijel Peter Hartmann, Kohlův státní tajemník, když jsme vyjednávali česko-německou deklaraci. Pak přijeli Američané – Jeremy Rosner, elegantní „Prchal“ od Billa Clintona, a Ron Asmus, který vymyslel strategii rozšíření NATO. Na houbách jsme domlouvali, jak prosadit rozšíření NATO v americkém Kongresu.

Pravidelně taky jezdila Antje Vollmerová, místopředsedkyně Bundestagu, když nám pomáhala dál zlepšovat česko-německé vztahy. Proč o tom píšu? Abych ukázal, že v lese toho často domluvíte víc než v nějakých hogo fogo salonech…