Blog

Se sedláky pod Řípem a za svatou Ludmilou na Tetín

20. září 2021

V pátek odhalila pod Řípem Asociace soukromých zemědělců pomník obětem násilné kolektivizace českých sedláků. Akci „Kulak“ rozjeli komunisti před 70 lety, na podzim 1951. Jejím cílem bylo zbavit zemi svobodných, sebevědomých a činorodých sedláků, který tvořili páteř českého venkova. Důsledky této tragédie cítíme dodnes. Ale také se radujeme z toho, jak dnes celé farmářské rodiny dávají náš venkov znovu dohromady.

Pomník pod Řípem je skvělý počin. Poslední dekády si posvátnou horu politicky monopolizovali různí Paroubkové i jim podobní socani. Teď se tam konečně politickyy vrátili i sedláci. Projev Jaroslava Šebka, šéfa ASZ, stojí za přečtení. Za pozornost stojí i ostrý projev Mileny Kozumplíkové, která projekt památníku (najdete ho na konci podřipské aleje z Krabčic) iniciovala a který je k dispozici na webových stránkách jako video. Za ODS jsme k pomníku položili věnec.

V sobotu se na Tetíně konalo vyvrcholení připomínky 1100 let od mučednické smrti sv. Ludmily, kterou před lety inicioval starosta Tetína Martin Hrdlička. Velký dík za zacílení naši pozornosti k této první české křesťance, která stála u základů české státnosti. Letos vyšly o sv. Ludmile třeba dvě skvělé knihy. U nově vztyčeného kříže jsme se vyfotili s celou koalicí SPOLU. Svatá Ludmilo, oroduj za nás.


nejnovější příspěvky blogu