Blog

Rozlučka s Brity

29. ledna 2020

Dnes v Evropském parlamentu jedno velké loučení. Británie odchází – a bude nám moc chybět! EU bude chybět její síla, její racionalita, její tradice i její smysl pro humor. Budou nám scházet zkušenosti britských diplomatů, drive anglických byznysmanů i angličtina jako naše lingua franca (je zajímavé pozorovat, jak se EP s jejich odchodem mění v „Babylon“, kdy každý už mluví jen svou mateřštinou a druzí ho pak neposlouchají)….

Hlasoval jsem pro rozlukovou dohodu. Respektuju demokratické rozhodnutí v referendu. A chápu ho. EU tlačila s integrací na pilu víc než byla většina Britů schopna unést. Každý, kdo něco ví o ostrovní historii, to chápe. Takže jsem se dneska přátelsky rozloučil s pilíři naší konzervativní frakce.

Geoffrey van Orden, diplomat a zpravodajský důstojník, chtěl Británii v EU dlouho udržet, aby to nakonec vzdal. Naopak Daniel Hannan, slavný novinář, chtěl z EU odejít už dlouho a vedl „leave“ kampaň.

Naše frakce ovšem paradoxně v parlamentu odchodem Britů neoslabí, protože většina konzervativců už minule nekandidovala. Naopak oslabí zelení a socialisté, kteří přijdou o labouristy, levicové liberály a zelené (viz graf)…

Většina Britů ve své rozlučce řekla: odcházíme z EU, ne z Evropy. To je pravda. Letos se bude jednat o budoucích vztazích. Měly by zůstat co nejotevřenější, je to v našem životním zajmu. Boris Johnson několikrát řekl, že je připraven a má silný mandát (viz obálka Spectatoru).

Tak doufejme, že to zase nezkazí někteří nepřiměřeně ambiciózní byrokraté na naší straně kanálu. Například volný obchod je volný obchod. Když ho bude EU podmiňovat různými nadstandardy, přijdeme nakonec i o ten volný obchod. To by byla velká škoda. A taky ztráta, kterou už pocítíme v peněžence…


nejnovější příspěvky blogu