Blog

Pompeo v Praze

12. srpna 2020

Odpoledne jsem byl v Senátu, kam mě pozval Miloš Vystrčil. Mluvil tam americký ministr zahraničí. Jako europoslanec, navíc i doma v opozici, jsem dělal jenom „křoví“ – společně s dalšími bývalými velvyslanci v USA (viz foto s Martinem Paloušem a Petrem Kolářem). Návštěvu z USA ale považuji za důležitou, tak jsem přerušil dovolenou na chalupě a na to „křoví“ si rád zahrál.

Svět se mění, a proto je na místě si vyslechnout, jak to reflektují Američané. My naše spojenectví v NATO logicky poměřujeme životním zájmem mít jištěnou bezpečnost ve vztahu k Rusku. O něm přirozeně byla řeč. Chceme udržet NATO silné a Američany v Evropě – jsou to spojené nádoby, jedno nemůže fungovat bez druhého. Ale víc a víc vystupuje do popředí faktor „Čína“, která vyjde z koronakrize nejvíc posílená.

Babiš i jeho ministři mluví lyricky o tom, že s Pompeem probírali kybernetickou bezpečnost, byznys atd. Ale fakticky přijel Pompeo do Prahy kvůli Číně. Přijel varovat před Huawei. To bylo téma číslo jedna i dva. „Ještě větší hrozbou (než Rusko) je Čína,“ řekl v klíčové větě ve svém projevu v Senátu.

Co to pro nás znamená? Chceme-li si udržet bezpečnostní garance vůči Rusku, nesmíme brát varování k Číně lehkovážně. Tím spíš, že na rozdíl od Poláků, kteří kvůli Rusku posilují americkou vojenskou přítomnost přímo v Polsku (a dokonce za ni budou platit), my – kvůli svému slabošství – nic takového nechystáme.

Pro zájemce ještě dávám link na můj dnešní rozhovor v LN, kde to rozebírám podrobněji.


nejnovější příspěvky blogu