Blog

Panna Maria vítězí nad obrazoborectvím

28. června 2020

Je takový zvyk u nás nadávat na poměry. Mnohdy samozřejmě právem. Jsou ale chvíle, které zvládáme se vztyčenou hlavou. Zatímco v Americe a Evropě lid zběsile strhává v červnu jeden památník za druhým, je stejný měsíc u nás rámován mariánským revivalem, který získal energii nikoli snahou vrchnosti, ale úsilím lidí zdola.

Nejprve byl začátkem června péčí sochaře Petra Váni vztyčen obnovený sloup se sochou Immaculaty na Staroměstském náměstí. Za mě skvělý počin, který rynku vrátil chybějící vertikálu a odčinil obrazoborecké vandalství z listopadu 1918.

A nyní, koncem června, jsme v Horní Polici na Českolipsku znovu otevřeli obnovený barokní poutní areál Navštívení Panny Marie. Tentokrát patří hlavní dík P. Stanislavu Přibylovi, který byl ústředním hybatelem obnovy. Vznik areálu sahá do 16.století, kdy byla v Ploučnici nalezena soška Panny Marie. Její nález taky souvisel s obrazoborectvím – v reformační době. Někdo ji zkrátka vyhodil do řeky. Nyní opět září na výtečně restaurovaném hlavním oltáři.

A ještě dovětek – stejný S. Přibyl napsal i knížku o historii staroměstského mariánského sloupu. K mání bude již příští týden. Oblouk se uzavírá…


nejnovější příspěvky blogu