Blog

Óda na Kravaře a starostu Víta Vomáčku

16. května 2021

Kravaře v Čechách jsou obec na Českolipsku, na staré stezce spojující Litoměřice se Žitavou a ve stínu strmého čedičového Ronova. Znám je dobře, protože jsou spádovým sídlem pro mou chalupu. Dějiny Kravař, německy Graber, sahají do roku 1175, kdy území koupili premonstráti jako ekonomické zázemí pro kláštery v Doksanech a na Strahově. Jak název napovídá, prosluly chovem dobytka a mlékem. A taky trhy, chmelem a pivem. Po 30leté válce panství koupil kardinál Harrach, aby zásobovalo nové biskupství v Litoměřicích.

Dnes jsou Kravaře známé ze tří důvodů.

Za 1) je to legendární hospoda U Doušů. Nejlepší česká kuchyně na Českolipsku, která zásobuje místní i chalupáře v širokém okolí. Covid přežili, zítra otevírají zahrádku, tak nástup!

Za 2) je tu pověstná rychta, perla klasické venkovské lidové architektury, která léta slouží jako muzeum.

A za 3) intelektuální fajnšmekři vědí, že zdejším rodákem je slavný česko-německý germanista Kurt Krolop (1930-2016), velký znalec Goetha a Krauseho. Narodil se – jak jinak – v mlékárně. Po válce byl jako Němec vysídlen, ale měl smůlu, protože ze zdejšího kraje se odcházelo do NDR. V šedesátých letech se na pozvání Eduarda Goldstückera vrátil do Prahy, účastnil se i legendární kafkovské konference v Liblicích. Po ruské invazi 1968 se vrátil do NDR a po ro 1989 už natrvalo do Prahy, kde na UK dostal profesuru.

Ale proč o Kravařích píšu teď? Protože zítra oslaví 30 let ve funkci starosty Vít Vomáčka. Těch 30 let je vizitka, že to dělá dobře. Komunální politik, nestraník, chlap milující svobodu, naturelem pravičák, který občas píše ostré sloupky do novin. Mám rád westerny, miluju Clinta Eastwooda. A Vomáčka mi ho připomíná. Je to takový šerif z Divokého východu, nebo kovboj – což ostatně ke Kravařům sedí. Před pár lety třeba umístil na web obce galerii místních lumpů. Zlodějíčků, s nimiž si policajti nevěděli rady. Schytal za to kritiku od nevládek, ale obci to pomohlo. Starosta se stará i o veřejný prostor. Sází nové aleje, prosadil silniční obchvat. Z městečka dostal pryč rámusící a čoudící kamióny, ale zároveň láká návštěvníky k odbočení reklamou, kterou se inspiroval v Hollywoodu.

Prostě Vomáčka je náš starosta kovboj. Na podzim bude v popředí kandidátky SPOLU (navržený ODS) bojovat o parlament. Iniciály VV věští vítězství. Tak mu budu držet palce!


nejnovější příspěvky blogu