Blog

O vakcínách na plénu Evropského parlamentu

19. ledna 2021

Dnes celé dopoledne diskuse, kterou prosadila naše frakce ECR. V EU to vře, zejména v Německu je diskuse ostrá. Ptáme se i my. Vakcíny je nedostatek všude v EU a Komise je pod palbou kritiky. Už jsem to na FB předvídal o Vánocích, teď se to vyjevuje naplno, když všichni vidí, jak rychle vakcinují v Izraeli, Británii, arabských státech Zálivu a dokonce i v chaotických USA (viz obrázek).

U nás doma se diskuse právem soustřeďuje na selhání vlády (na obrázku by ČR byla až někde za Tureckem…). Pozdě a špatně připravená strategie, chybující registrační systém, dovoz injekčních stříkaček z Číny na poslední chvíli… To vše je oprávněná kritika. Zároveň ale platí, že i kdyby bylo Česko připravené jako Dánsko či Německo, stejně by to nestačilo. Hejtman Martin Kuba v dobrém systému, který sám vytvořil, naočkoval kvantum klientů za den, ale pak musel týden čekat na další dodávku. Vakcíny je málo díky Evropské komisi, kterou členské státy loni exkluzivně pověřily vyjednáváním. Kde udělala EK chyby?

1) Hrála příliš na levnou cenu. Izrael a další státy EU přeplatily, dodávky mají přednostně. Spočítaly si, že dvojnásobná cena za vakcínu je furt úspornější než dva týdny lockdownu navíc.

2) EK odmítla převzít právní zodpovědnost za kolaterální zdravotní potíže po vakcinaci. V USA, Británii a Izraeli to vzaly stát a pojišťovny na sebe. A propos – kvůli tomu je vakcinace u nás dobrovolná (nikoli z nějaké svobodomyslnosti).

3) Procedura schvalování v EMA je byrokratická a zdlouhavá. Opatrnost vítězí.

4) V EK převážilo politické balancování. Francouzi si prosadil, aby EK už v září uzavřela smlouvu o nákupu 300 mil. dávek firmy Sanofi, přestože bylo jasné, že má ve vývoji obrovské zpoždění. Naopak smlouvy s americkými Pfizerem a Modernou, které jsou zatím jediné schválené k užití, uzavřela na malé množství a pozdě, až v druhé půli listopadu.

Nechci tím naznačit, že by česká vláda dokázala sama dojednat víc než EK. Tomu nevěřím. Přesto je na místě EK kritizovat. Ty čtyři důvody zpoždění přesně ukazují, kde EU za světem zaostává. Nedokáže rychle reagovat, neumí riskovat, byrokracie komplikuje rozhodování, evropské velmoci si prosazují vlastní zájmy bez ohledu na druhé (Francie). Na to všechno jsme se dnes v EP ptali. Odpovědi byly spíš vyhýbavé.


nejnovější příspěvky blogu