Blog

Lidská práva v EP

14. prosince 2022

Ve znamení lidských práv a svobod. Dnes v Evropském parlamentu hned 3x:

1) Každý rok udělujeme Sacharovovu cenu za lidská práva. Letos ji převzali Ukrajinci, také na návrh naší frakce ECR. Prezident Zelensky (přes video) a osobně pak zástupci veřejnosti – hasiči a záchranáři, Julie Pajevska (nadace podporující záchranáře) Oleksandra Matvijcukova (Centrum občanských svobod) a Ivan Fedorov (starosta Melitopolu). Na fotce s předsedkyní EP Metsolaovou.

2) Bývalý prezident Gruzie Michail Saakashvili umírá v gruzínském vězení. Před časem se z exilu tajně vrátil, byl zatčen, dlouho držel hladovku a podle nezávislých lékařských posudků mu ve špatném zdravotním stavu dodali v nucené výživě jed arzen. S několika bývalými ministry jsme se sešli ve Štrasburku, abychom na tento otřesný případ upozornili. „Míšu“, jak se mu familiérně říkalo, jsem v minulosti docela dobře poznal. Je to trochu horkokrevný rapl (jako mnoho Gruzínců), ale pro zemi udělal dost dobrého a takový osud si fakt nezaslouží. Viz #freesaakashvili.

3) Pěkná akce na podporu vězňů svědomí v Bělorusku. Europoslanci si v rámci akce #EPstandsBYyou mohou vybrat politického vězně, kterému do kriminálu pošlou podpůrný dopis. Zvolil jsem si Viktara Fiancuka. Šéf běloruské ornitologické společnosti dostal 2 a půl roku natvrdo za účast na demonstraci. Lukašenko už bojuje i s ornitologií. Tak to Viktarovi snad dodá trochu síly.