Blog

Koronavirus, panika a půst

27. února 2020

„Hysterie kolem koronaviru je zbytečná a škodlivá,“ tvrdí ve fundovaném rozhovoru pro Týdeník Echo Jan Konvalinka z Ústavu pro organickou chemii a biochemii AV. Tedy odborník ze stejného ústavu, jehož bývalý ředitel profesor Holý objevil lék proti AIDS a jehož doktorand Tomáš Cihlář vyvinul v USA lék proti Ebole. Myslím, že Konvalinka má svatou pravdu.

Nebezpečím větším než koronavirus jsou některá média, která na šíření paniky vydělávají, a pak ještě víc alibističtí politici, kteří podlehnou pokušení vyjít hysterii vstříc a demonstrují akčnost za každou cenu jenom proto, aby je někdo neobvinil z toho, že něco podcenili… Myslím, že je nutné to zdůraznit právě teď. Je otázkou jen dní, kdy se objeví i první nakažený Čech.

Epidemie a pandemie patří k dějinám lidstva od počátku. V dnes globálně propojeném světě jim nejde úplně zabránit. Ale naše civilizace si s nimi umí poradit – čím dál tím líp. Není důvod bát se, že teď to nezvládneme. Naopak panika a hysterie nás v globalizovaném světě mohou poškodit ekonomicky, sociálně i kulturně daleko víc. Budeme-li neuváženě zavírat hranice, bránit obchodu, izolovat nejen nemocné, ale i zdravé, doplatíme na to všichni.

Uchopme naopak situaci jako příležitost.

Za prvé, podpořme naše vědce. Morálně, finančně i komunikačně, ať mohou v zápase proti chorobám pracovat. Akademici jako Holý nebo Cihlář měli mít dávno Nobelovku. Nemají, protože o nich dost nemluvíme. Řešíme ptákoviny místo problémů. Přitom lékaře a chemiky máme na světové úrovni.

A za druhé: včera byla Popeleční středa. Začátek předvelikonočního půstu. „Pamatuj, že prach jsi a v prach se navrátíš,“ slyšel křesťan, když si šel v kostele pro popelec. Ano, epidemie koronaviru útočí na Evropu v čase půstu. Tak se k tomu postavme čelem. Míň spěchat a víc kontemplovat. Půst je časem sebeočisty, dobrovolné karantény. Neznamená to izolovat se, nikam nechodit a nic nedělat. Znamená to ale brát víc ohledu na druhé. Právě to potřebujeme nejvíc. Za čtyřicet dní se oteplí a koronavirus – stejně jako chřipka, od níž se až tolik neliší – už nebude mít tak vhodné klima k dalšímu šíření. Není důvod věšet hlavu.


nejnovější příspěvky blogu