Blog

Green Deal schválen

13. prosince 2019

Evropská rada v noci schválila – s výhradou Polska – základní cíl takzvaného Zeleného údělu, který ve středu představila Evropská komise. Dosažení uhlíkové neutrality v roce 2050. Je to program radikální zelené revoluce, která se dotkne peněženky každého našeho občana. Český ekonom Lukáš Kovanda na základě vládních údajů odhadl, že to v přepočtu na obyvatele vyjde ČR na 63 500 Kč ročně. Mám obavu, že neúměrné náklady celé operace a zákony vynucovaná opatření povedou v EU k fatálním mezigeneračním, sociálním a ideovým střetům, oslabí konkurenceschopnost EU ve světě (pokud se Čína, USA, Rusko, Indie a Brazílie nepřidají), způsobí ekonomickou recesi a omezí lidskou svobodu. Svůj postoj jsem dal ve středu najevo na plénu Evropského parlamentu (ke zhlédnutí zde)

Polsko si jako jediná (a nejzranitelnější) země prosadila tvrdým vyjednáváním výjimku z cíle 2050. Pokud svůj postoj obhájí i v budoucnosti, stane se monopolním dodavatelem některých uhlíkově náročných komodit.

Co ČR jako další zranitelná země? Premiér tentokrát – nutno uznat – bojoval. Jeho argument, že bez výroby energie z jádra nemáme šanci závazky naplnit, je správný. Do závěrů ER v jednu v noci prosadil větu, že „některé státy využívají jadernou energetiku jako součást svého energetického mixu.“ Tím ale EU neřekla nic nového. Právo zvolit si vlastní mix dává už Lisabonská smlouva. Příští týden se proto ukáže, co vlastně premiér dosáhl.

Ve Štrasburku bude pokračovat jednání o tzv. taxonomii udržitelných financí. Psal jsem o tom status před týdnem. Tehdy dosažený kompromis byl velkým ústupkem finského předsednictví, který byl pro země využívající jádro nevýhodný. Označoval ho na výstupu (odpad) za špinavou komoditu, což může znevýhodnit investice do jádra. Tuto středu dohodu správně odmítla blokační menšina členských států. Francie, Británie, Česko, Polsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko a Slovinsko. Rozhodující hlasy dodali Britové – ještě naposledy nám před odchodem pomohli!!! Takže – teprve výsledná jednání o taxonomii nám ukážou, co vlastně česká vláda v Bruselu dosáhla.


nejnovější příspěvky blogu