Blog

Frans Timmermans prvním místopředsedou EK

9. října 2019

Dnes dopoledne byl Frans Timmermans ve výboru ENVI schválen jako první místopředseda EK. Je vymalováno. Podpořili ho lidovci, socani, macronovci i zelení. My konzervativci nikoli.

Na mé otázky, kolik bude zelená revoluce stát a kdo ji zaplatí, nebyl ochoten dát konkrétní odpovědi. Šermoval biliony eur, ale ty nejsou k mání. Jeho řešení: zavést nové daně, které zdraží bydlení, topení i dopravu. A o daních, protože nejsou populární, rozhodovat nikoli konsensem, tj.souhlasem všech členů EU jako dosud, ale většinovým hlasováním. Když jsem vyjádřil obavu, že takto radikální politika povede lidí v Evropě do ulic (jako přivedl do ulic v Paříži „žluté vesty“ Macronův pokus zavést další daň na benzín a naftu) a obrátí se proti EU, ostatní zvážněli, ale za chvíli se zas vrátili ke svému kolovrátku a snu o bezuhlíkovém světě.

Čekají nás nelehké časy. Smutně je, že včerejší večerní debatu, jejíž výsledky pocítí každý, nesledoval – až na jednu čestnou výjimku – žádný český novinář. Den předtím jich na slyšení Jourové, kde nám o nic nešlo, bylo dost. Podobné je to i doma v Česku. Diskutujeme o blbostech a podstatné věci nám utíkají…


nejnovější příspěvky blogu