Blog

Exitová strategie

8. dubna 2020

Evropská komise včera oznámila, že dnes zveřejní návrh „exit strategie“, tj. jak postupně vyjít ven z koronavirové krize. Zároveň hloupě sdělila médiím, že se cítí „iritována“, že Česko, Dánsko a Rakousko rozhodly o malém uvolnění některých restrikcí, aniž by na ni počkaly.

Večer pak na EK nalehly Francie a Španělsko, aby EK nic nezveřejňovala. Měly strach, že by jim to zkomplikovalo situaci doma. Čelí virové lavině, drží lidi doma a diskuse o exitu jim nevyhovuje. EK dnes ráno couvla, nic zveřejňovat teď nebude. Tolik známá fakta. Teď informace ze zákulisí.

Při videokonferencích našeho výboru ENVI v EP se dvěma zodpovědnými komisaři a s šéfkou ECDC (dr. Andrea Ammonová, na fotce) už dva týdny diskutujeme, jak připravit exit. Naléhám na to hlavně já, trochu i můj německý kolega. Co máme na mysli?

Nejde nám o to, kdy se mají otevírat obchody či hospody. Situace v různých zemích je různá, to ať si rozhodnou státy samy. Jde o něco jiného. Hlavní výhodou EU je volný pohyb a propustné hranice. Nelze všechno držet zašperované dlouho. Poškodilo by nás to všechny. Hlavně ekonomicky.

K otevření ale nevede lehká cesta. Musí skončit plošné karantény. To znamená dostat virus pod kontrolu systémem chytrých, lokálních karantén. A zároveň obnovit důvěru mezi státy. Budou-li chytré karantény fungovat jen v jedné zemi, těžko se budou hranice otevírat. Vyřešily by to třeba dočasné imunizační pasy.

Bohužel ale EK v této věci zatím nepřipravila nic. Ani v textu, který jí Francouzi zakázali zveřejnit. Komisaři na naše naléhání ani neodpovídali. Chápala to jen dr. Ammonová, která (sic) je lékařka. Dnešní videokonference, která to měla diskutovat, byla zrušena. Je to s nimi fakt těžké pořízení. Chaos není jen doma, ale ještě větší venku. Tak doufejme, že se k tomu po Velikonocích vrátíme…


nejnovější příspěvky blogu