Blog

Dny NATO v Ostravě

22. září 2019

Víkend ve znamení Dnů NATO v Ostravě. Už 19. ročník. Za všechno může ten chlapík na prvním selfíčku se mnou. Zbyněk Pavlačík, který to organizuje. V roce 1999, kdy nás přijali do NATO, to byla malá akce na Černé louce uprostřed města. Přijel jsem ji tenkrát podpořit z USA. Cílem bylo zvýšit podporu NATO v české veřejnosti. Pár hasičských vozidel a několik vojáků. Po boku mu pomáhali místní lidé, třeba Mirek Topolánek. Postupně to Zbyněk dotáhl na největší leteckou show ve střední Evropě. Každé třetí září na letišti v Mošnově.

V sobotu tam dorazilo 120 tisíc lidí. Neuvěřitelné. Mezi akrobaty ve vzduchu letos kralovali Francouzi. Na displeji na zemi obři: největší Galaxy má čumák jako tlamu šelmy a zadek jako…. Vrtule nového nákladního Airbus Atlas je modelovaná počítačem. Drží se i tradice: bombardér B-52 stále plní důležité úkoly. Přiletěli s ním vojáci z Louisiany – kamarádi, které jsem na základně Barskdale jako ministr před lety navštívil. Posadili mě dovnitř a šup do vzduchu. Nezapomenutelný zážitek…. K vidění byly i nové vrtulníky pro naše armádní letectvo od firmy Bell. Útočný Viper a dopravní Venom. Britský dron Watschkeeper je pak poslem budoucnosti. Ten na obrázku plní zpravodajské poslání.

Celkově dobrá zpráva: naše armáda si vylepšuje kondici. Podíl na tom má i Franta Šulc (na druhém selfie), který koordinoval práce na Bílé knize rozvoje našich ozbrojených sil.


nejnovější příspěvky blogu