Blog

Babišova rezoluce

19. června 2020

V EP teď probíhá hlasování o rezoluci, která ostře kritizuje Babišův střet zájmů. Hlasoval jsem pro. Musíme být konzistentní. Na rozdíl od některých dnešních domácích hrdinů, kteří s ním ještě před pár lety spolupracovali ve vládě, poukazuje ODS na premiérův nepřijatelný střet zájmů už 7 let.

Dodám k tomu ještě dvě poznámky:

1) Rezoluce se dostala na pořad jednání pro nás v krajně nevýhodnou dobu. Oslabuje totiž premiérovu vyjednávací pozici při jednání o příštím rozpočtu EU i rozdělení 750 mld. eur v budoucím fondu obnovy. Rozhovory začaly dnes ráno. Návrh, který předložila Evropská komise, je pro nás velmi nevýhodný a je nutné ho zásadně změnit. Už jsem o tom podrobně psal, takže nepůjdu teď do podrobností. Ale za zmínku stojí, že premiér nyní bojuje jen za ty změny, které se týkají výdajové stránky rozpočtu – neboli zase bojuje za své zájmy, protože to jsou prostředky pro Agrofert. Nic jsme naopak od něj neslyšeli o výhradách k příjmové stránce a o nových daních, které – pokud projdou – by Česko platilo, i když on už ve Strakovce dávno nebude….

2) Text rezoluce přináší jednu důležitou, pro premiéra jistě nepříjemnou novinku. Tlačí na Evropskou komisi, aby zastropovala zemědělské platby největším oligarchům. Bude důležité sledovat, jak se k tomu bude vyjadřovat sám premiér! Zda jeho chamtivost opět převáží nad zájmy státu…


nejnovější příspěvky blogu