Blog

Vzpomínky na Čečnu

29. ledna 2020

Drzost ruské propagandy poslední dobou roste. My jsme to pocítili, když tamní ministerstvo zahraničních věcí komentovalo rozhodnutí našeho parlamentu zařadit 21. srpen mezi významné dny. Ještě víc si Kreml troufá na Poláky.

Jednou je viní z rozpoutání druhé světové války, jindy jim málem přisuzuje zodpovědnost za holokaust. Na druhé straně chybí jakákoli sebereflexe, ať už za počiny Ruska, nebo dokonce Sovětského svazu, k jehož úspěchům na válečném poli se ale na druhou stranu dnešní Rusko hlásí (k zločinům nikoliv).

S mou polskou kolegyní a bývalou ministryni zahraničí Annou Fotygou jsme se proto rozhodli dnes v EP uspořádat konferenci, která připomenu počátek moderních imperiálních ambicí Ruska brutální válkou v Čečensku.

Přijel Achmat Zakajev, bývalý premiér, který dnes žije v britském exilu (ke ztrátě úřadu a dokonce trestu smrti jej v nepřítomnosti odsoudili tamní islamisté za propagaci demokracie a sekularismu).

Asi nejzajímavější vystoupení měl ruský novinář Oleg Panfilov. Vzpomínal na Annu Politkovskou, svou kolegyni, která jako první upozornila na brutalitu ruského počínání v Čečensku a pak byla v roce 2006 v Moskvě zavražděna.


nejnovější příspěvky blogu