Z médií

Partie: Oceňuji, že vláda přistupuje k ukrajinské krizi diplomaticky a připravuje se na možné vyhrocení konfliktu

20. února 2022, CNN Prima News / rozhovor v médiích

Je v pořádku dodávat Ukrajině zbraně či munici. Vojáky bych ale neposílal, uvedl europoslanec a bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS). V Partii Terezie Tománkové poznamenal, že Ukrajina nemá šanci se dostat do NATO.

Celou debatu s Alexandrem Vondrou můžete zhlédnout na CNN Prima News.

Vyostřenou situaci na ukrajinsko-ruské hranici je podle Vondry potřeba brát vážně. Nevidí ji ale příliš optimisticky. „Následující dny budou klíčové, napětí neopadne. Buď se něco opravdu stane nebo bude pokračovat válka nervů. A i to je nebezpečné,“ uvedl europoslanec Alexandr Vondra.

Vondra ocenil, že vláda přistupuje k ukrajinské krizi diplomaticky a připravuje se na možné vyhrocení konfliktu. Případnou migrační vlnu z Ukrajiny by Česká republika podle něj zvládla i díky bohatým zkušenostem s Ukrajinci.

„Je v pořádku Ukrajině dodat zbraně, s tím nemám problém, vojáky bych tam neposílal. Ukrajina není v NATO a nemá šanci se tam dostat,“ podotkl europoslanec za občanské demokraty. „Jestli něco nechci, tak stát se nárazníkovým státem pro Rusko. Je v našem zájmu Ukrajině pomáhat, aby si udržela nezávislost. Není členem NATO, ale posílit její obranu bychom měli,“ pokračoval Alexandr Vondra.

Upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin si chce kolem země vytvořit loutkové režimy, které by byly v zóně jeho vlivu. „Viděl jsem válku na Balkáně a v Afghánistánu. Putin je car, chce si udržet moc a být jedním z bodů světové moci. Jeho zájmy se kříží se zájmy Evropy,“ konstatoval někdejší ministr Alexandr Vondra v pořadu Partie Terezie Tománkové.

štítky: # # # # # # #