Z médií

Koalice s hnutím ANO? Podle ODS polibek smrti…

24. října 2017, Rádio Impuls / rozhovor v médiích

V pořadu Tři Impulsy na tělo odpovídá bývalý ministr zahraničních věcí, nyní řadový člen ODS, Alexandr Vondra.

 
Pane Vondro, špičky ODS nabídku Andreje Babiše na koaliční spolupráci ve dvojici odmítají. Je to i názor členské základy, například Vás?
 
Ano. Je to můj názor. Já si myslím, že by to byl polibek smrti, v této situaci.
 
Ale většinovou koalici bez ANO, Tomio Okamury a komunistů sestavit nelze. Na předčasné volby strany nemají peníze. S kým byste sestavil vládu Vy, politický matador, který zažil téměř nemyslitelnou opoziční smlouvu?
 
Já myslím, že Andrej Babiš se všemi účtoval, tak to bude mít velmi těžké. Koneckonců ten příklad ČSSD, která s ním vládla 4 roky, a výsledkem bylo, že Babiš získal přesně to, co ČSSD ztratila, je myslím určitou lekcí. Takže on je na tahu, musí přicházet s řešeními a uvidíme.
 
A co je cílem takového jednotného odmítání spolupráce s hnutím ANO? Vypuzení Babiše, nebo potrestání voličů za to, jak volili? Neboť politická nejistota – co si budeme povídat – vyvolá znechucení a rozkolísá kurz koruny.
 
Já si nemyslím, že by to bylo jakékoliv trestání voličů. Ale Andreji Babišovi se vrací to, s čím do politiky šel. Do všech kopal, ze všech si dělal legraci. Tak asi těžko může počítat s tím, že se před ním ostatní budou plazit po kolenou.
 
Nenahlodá Váš odmítavý postoj k ANO Václav Klaus mladší? Ten považuje za chybu, že se ODS vymezovala vůči ANO tak, že teď nemůže couvnout…
 
Já si myslím, že určitě ne. On má samozřejmě školu svého tatínka, chápe kupříkladu některá pravidla politické hry. Nikde není dobré, když politik nemá před sebou vějíř více možností. Koneckonců – politika není o tom, aby se bylo věčně v opozici, ale aby se ve vládě prosazoval program. To je všechno pravda. Ale myslím si, že i on si uvědomuje velmi dobře situaci: že teď by to, za těchto okolností, bylo smrtící objetí.

štítky: # #