Z médií

ČRo Plus: Merkelová přivedla Německo do krize, myslí si Alexandr Vondra

27. listopadu 2024, ČRo Plus / rozhovor v médiích

Angela Merkelová v nových memoárech odůvodňuje své politické kroky. Ukazuje se dnes, že politička, která 16 let stála v čele německé vlády, přivedla Evropu a Německo do problémů? „Zacloumala společností, dodnes se z toho nemůžeme vzpamatovat,“ říká v pořadu Proti a proti Českého rozhlasu Plus europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Celou debatu s Alexandrem Vondrou si můžete poslechnout na ČRo Plus.

Pane Vondro, měl byste stejné hodnocení? To, že tolikrát vyhrála volby, je už samo o sobě dokladem, že byla Merkelová dobrá politička?

Bylo to úspěšné z mocenského hlediska, protože ona délkou svého kancléřského vládnutí trhla poválečný rekord. To je pravda. Ale nebylo to úspěšné z hlediska výsledků, protože minimálně tři její klíčová rozhodnutí přivedla Německo do dnešní krize.

Pane Vondro, myslíte, že mohla Angela Merkelová v době, kdy posvětila stavbu plynovodu Nord Stream 2, mít tušení, že Vladimir Putin se chystá silou obnovovat Sovětský svaz?

Určitě mohla mít tušení, že Vladimir Putin bude hrát plynové hry. On plynové kohoutky zavíral a vydíral už tehdy. Ne Německo, ale jiné země, zejména ve střední a východní Evropě. A to už v době, kdy byla Merkelová kancléřkou a ještě neučinila některá zásadní rozhodnutí.

Byla to přímo dvojchyba. V roce 2011 rozhodla, že Německo opustí jádro, čímž eliminovala stabilní dodávky, protože bylo jasné, že se od uhlí bude postupně odcházet. Tím se zvýšil tlak na to, aby nestabilita větrné a solární energie byla kompenzována větší závislostí na plynu. V tomto byla skutečně naivní.

Já si pamatuji některé společné diskuse. Ubezpečovala nás a říkala mi: „Sašo, klid, to je vztah dodavatel a odběratel, Německo a Rusko. Obě země na sobě navzájem závisí, není se čeho bát.“

Ukázalo se, že to byla hrubá chyba. Multiplikovaná nesmyslným, hysterickým odchodem od jaderné energie.

Byl tedy vůbec největší omyl Angely Merkelové ve východní politice předpoklad, že obchodní spolupráce může pomoci i k jisté kultivaci ruské politické scény?

Kromě chyby odchodu od jádra, kromě chyby prohloubení závislosti na levném ruském plynu tu byla ještě třetí zásadní chyba: naprosto naivní otevření se nekontrolovatelné migraci z muslimských zemí v roce 2015. Ta slova, jak to hravě zvládneme.

Myslím, že pokud je dnes v Německu na něčem skutečně celospolečenský konsensus, tak na tom, že to nezvládli.

Ale ona se přímo ke svým slovům „wir schaffen Das“, tedy „zvládneme to“, vrací. A říká, že nechápe, co jí na tom kdo vyčítá. Jestli snad měla v pozici šéfky vlády říkat, že to nezvládneme. Myslíte, že by bylo od kancléřky státnické říkat „ne, my to nezvládneme“?

Myslím si, že si měla daleko více uvědomovat bezpečnostní faktor celé věci a nikoliv si dělat selfíčka s imigranty. Ta slova společně se selfíčky vedla k tomu, že zdvihla další proud. V inkriminovaných zemích to pochopili fakticky jako pozvání. Myslím si, že to zacloumalo nejenom německou, ale i evropskou společností, které mají problém se z toho vzpamatovat.
 

štítky: # # # # # # # #