Z médií

Česko už je 20 let v NATO. Našemu vztahu s Aliancí ale hrozí rozklad.

11. března 2019, E15 / rozhovor v médiích

Součástí Severoatlantické aliance je Česká republika už dvě dekády. Pevnost tohoto vztahu ale může začít slábnout, varuje v rozhovoru pro E15 exministr obrany či zahraničních věcí Alexandr Vondra. „Co vydáváme na obranu nyní, je málo. Pokud to nezvýšíme, tak hrozí, že se náš vztah s Aliancí začne postupně rozkládat,“ říká Vondra, který v letech 1997-2001 působil jako velvyslanec ve Washingtonu.

Co podle vás Česku přinesl vstup do Severoatlantické aliance? 

Přinesl nejlepší bezpečnostní garanci v našich dějinách. Něco, o čem se našim předkům nemohlo ani zdát. Potvrzením je pravidelné zařazení Česka na přední příčky žebříčků nejbezpečnějších zemí světa. To je nepochybně díky NATO.

Jak vstup do NATO ovlivnil český zbrojní průmysl? 

Nepochybně to pro něj byla velká výzva, protože se v dobách komunismu musel orientovat na východní trhy, které v zanikajícím Sovětském svazu i v oblastech jeho spojenců na začátku devadesátých let ve velkém kolabovaly. Ne všechny zbrojovky přežily, problém měly hlavně ty slovenské. Zbrojní průmysl se přeorientoval na daleko náročnější trhy. Postupně to ale mnohé firmy zvládly. Příkladem může být Česká zbrojovka, která má dnes klíčové zahraniční trhy ve Spojených státech a zároveň se významně podílela na velkém modernizačním projektu české armády. Uspěli ti, kteří pochopili, že je nutné navázat na tradici, ale zároveň nabídnout něco nového. Obecně se dá říct, že český zbrojní průmysl přežil i díky naší jasné západní orientaci a patří podle mě mezi první desítku v Evropě.

Jaké chyby udělali Češi v uplynulých dvaceti letech ve vztahu k NATO?

Hodně těžká byla doba bezprostředně po vstupu. Pro část veřejnosti bylo členství nezvyklou novinkou a navíc první vojenská operace, které jsme se jako členové účastnili, byla na Balkáně proti Srbům. To česká veřejnost kvůli historickým vazbám těžko vydýchávala a měla s tím problémy i celá řada politiků. Byli jsme tehdy vnímáni jako spojenec s velkým otazníkem.

 

… více se dočtete v rozhovoru na stránkách týdeníku E15

štítky: # # # #