Z médií

Babiš je na sestupu a bude poražen

12. června 2019, FORUM 24 / rozhovor v médiích

Časopis Revue FORUM přináší rozhovor s nově zvoleným europoslancem za Občanskou demokratickou stranu Alexandrem Vondrou. Ten překvapil neuvěřitelným skokem na kandidátce, neboť získal velké množství preferenčních hlasů. Tento populární politik nám v rozhovoru řekl, že politická dráha Andreje Babiše se obrátila ze vzestupného směru k sestupnému a oligarcha bude poražen ve volbách.

Z rozhovoru vyjímáme ukázku pro čtenáře deníku FORUM 24:

Jak hodnotíte výsledek voleb hnutí ANO? Babiš sice vyhrál, ale za velké vítězství to považovat nejde, obzvláště v poměru k tomu, co to stálo.

Myslím si, že výmluvné byly ty pohřební tváře na jejich povolební tiskové konferenci. Získali daleko méně, než plánovali a než ukazovaly předvolební průzkumy. Myslím si, že ANO zahájilo trajektorii ústupu ze scény. Andrej Babiš bude mít v Evropě obrovské problémy kvůli jeho konfliktu zájmů. Nepochybuji o tom, že příští parlamentní volby ODS, která pravidelně zdvojnásobuje svoje volební výsledky, vyhraje a její číslo bude začínat dvojkou.

V Listopadu 1989 jste byl u toho „když se děly věci“. Napadlo Vás v té době a měsících následujících, kdy jste vyprovázeli komunisty z funkcí, že Českou rpeubliku za třicet let povede estébák, jehož vládu budou držet komunisté a ochrannou ruku nad vším bude mít prezident, bývalý komunista?

Tak v Listopadu 1989 jsme řešili, co bude druhý den a ne co bude za deset, dvacet let. Šlo nám hlavně o to, jak dovést zemi klidně a bez násilí k prvním svobodným volbám. Někde ve skrytu duše jsme asi doufali, že země bude za třicet let normální západní zemí. A my jí do značné míry jsme. Ale že tu bude vládnout estébák, mě fakt nenapadlo. Tehdy byl velký boj o lustrační zákon. Cítili jsme, že potřebujeme nový režim nějakým způsobem ochránit. Chtěli jsme zabránit tomu, aby se estébáci dostali k silovým složkám a k vládnutí. Nezabraňoval ale, aby tito lidé šli do byznysu. K tomu došlo i v jiných případech. Například po válce v Itálii, nebo Německu. Fašisty a nacisty nepustili do funkcí, ale uplatnili se v byznysu. No a u nás se jeden z představitelů minulého režimu stal s pomocí předrevolučních kontaktů a evropských dotací jedním z nejbohatších lidí. A po dvaceti letech si řekl, že půjde do politiky. Usnadnili mu to ti v politice, kteří se příliš propojili s různými šíbry. Výsledek ale je, že nám vládne jeden megašíbr. Monopol. Mezi těmi menšími šíbry byla aspoň konkurence a soutěž.

Zúčastnil jste se osobně demonstrací v posledních týdnech. Jaké z nich máte pocity?

Jsou důležité. Výměna ministra spravedlnosti den poté, co policie podává státnímu žalobci návrh na obžalobu je skutečně podezřelá. Je potřeba udržet rovnováhu mezi mocí soudní, zákonodárnou a výkonnou. V tomto smyslu považuji hlas lidu za velmi důležitý. Je na čase říct Babišovi, že už toho bylo opravdu dost. Ovšem zároveň tady máme demokracii. Konečné zúčtování se provádí ve volbách. Největší problém je, že vláda má monopolizující tendenci. Ničení konkurentů. Teď to vidíme na osudu ČSSD. Drcením menší konkurence si Babiš vytvořil monopol v byznysu. Teď to přenáší do politiky. Ale narazí, demokratický systém má pojistky, třeba v Senátu. V dalších volbách ho porazíme.

Zmiňoval jste dobré kontakty v Evropě, jak vnímají Českou republiku? Všímají si, co se u nás děje? Nejsou znepokojeni, když pozorují prezidenta?

Oni jsou slušní a ani se neptají. Vidí to a podle toho jednají. Stačí si udělat rekapitulaci prezidentských návštěv. Moc politiků ze západu sem nejezdí. Prezident pracuje jen na vztazích s Čínou a Ruskem. Nic proti byznysu s Čínou, ale teď je ten vztah hodně nevyvážený. Bude to chtít změnu.

 

Celý rozhovor najdete v červnovém čísle Revue FORUM, které je k dostánáí v trafikách a na e-shopu.

Časopis Revue FORUM je měsíčník pro svobodné lidi, kterým záleží na udržení demokracie v České republice. Bráníme svobodný prostor před Zemanem a Babišem. Časopis si předplaťte na našem e-shopu ZDE.

štítky: # #